Select Sidearea

Populate the sidearea with useful widgets. It’s simple to add images, categories, latest post, social media icon links, tag clouds, and more.

چطور رمز یکبار مصرف صوتی را در سایت خود فعال کنیم؟

چطور رمز یکبار مصرف صوتی را در سایت خود فعال کنیم؟

چطور رمز یکبار مصرف صوتی را در سایت خود فعال کنیم؟

رمز یکبار مصرف صوتی نوعی رمزعبور و روشی امنیتی و درعین حال صوتی برای حفاظت از به سرقت رفتن اطلاعات شخصی است که از تعدادی کاراکتر یا اعداد تشکیل شده است. چطور رمز یکبار مصرف صوتی تولید می‌شود؟ این رمزعبور از طریق روش های رمزنگاری شده و براساس الگوریتم تعریف شده در ابزار کاربر و سرور مدنظر تولید شده و از طریق تماس تلفنی به کاربر انتقال پیدا می‌کند.

اهمیت رمز یکبار مصرف صوتی

امنیت رمز یکبار مصرف صوتی

نقاط قوت رمز یکبار مصرف صوتی

رمزهای یکبار مصرف، از جمله نوع صوتی آن، نقاط ضعف رمزهای قدیمی و ثابت را جبران کرده و امنیت بیشتری را به وجود می‌آورند. در واقع پس از وارد کردن رمز یکبار مصرف در سامانه توسط کاربر اصلی، رمز منقضی می‌شود، که در این صورت کاربر غیر‌مجاز، قادر به دسترسی اطلاعات فردی وی نیست. هم‌چنین در این روش نیازی به یادداشت رمز و به خاطر سپردن آن نیست.

نقاط قوت رمز یکبار مصرف صوتی

رمز یکبار مصرف و ایمنی آن

سرویس هایی که از این نوع امنیت استفاده می‌کنند

 

سرویس های بانکی، بیمه‌ای، دولتی، گوگل، مایکروسافت، فیسبوک، یاهو، تلگرام، واتساپ و… از رمز یکبار مصرف صوتی استفاده می‌کنند.

چطور رمز یکبار مصرف صوتی، توسط سرویس های مدنظر در اختیار کاربران قرار می‌گیرد؟ تیم های پشتیبانی سامانه های مدنظر، رمز یکبار مصرف صوتی را در اختیار کاربرانی که رمز ورود حساب کاربری خود را فراموش کرده‌اند و یا افرادی که قصد افزودن حساب در آن سامانه را دارند، قرار می‌دهند. هم‌چنین این رمز می‌تواند به‌عنوان تایید ثانویه حساب کاربری نیز به کار رود.

سرویس گوگل برای شناسایی و تایید دستگاه کاربر و ایجاد امنیت، یک توکن صوتی به کاربر ارسال می‌کند و پس از تایید هویت کاربر، دسترسی به حساب را فراهم می‌کند. هم‌چنین برای کاربرانی که قصد تعویض رمز خود را دارند، این سامانه تماس تلفنی برقرار می‌کند و اگر به هر علتی کد صوتی به دست کاربر نرسد، آن کد به صورت پیامک به وی ارسال می‌شود.

رمز یکبار مصرف صوتی امن می باشد

نوعی از امنیت که بسیاری از سرویس ها استفاده می‌کنند

زمان دریافت کد امنیتی

چطور رمز یکبار مصرف صوتی با زمان هماهنگ است؟ هماهنگی تولید کد و تماس تلفنی به بخش سخت افزاری سامانه مدنظر مربوط است که برای هر کاربر و در بازه زمانی مشخص، فقط یک کد تولید و در اختیار وی قرار می‌گیرد. کاربر، تنها در آن بازه زمانی می‌تواند کد امنیتی را وارد سامانه کند.

کاربرد رمز یکبار مصرف صوتی

 • شناسایی ربات از انسان:

  جهت اطمینان از هویت کاربر و ارائه خدمات به وی استفاده می‌شود.

 • تایید دستگاه فرد:

  جهت تشخیص دستگاه متصل به حساب کاربری است. (برای افراد جدیدالورود صدق نمی‌کند.(

 • تامین امنیت ورود به حساب کاربری:

  برای جلوگیری از به سرقت رفتن اطلاعات شخصی کاربران است.

 • محدودیت رقمی ۴-۸ رقمی:

  جهت ایجاد امنیت با تنوع در ارقام و امکان ورود سریع کد به ‌کادر مربوطه است‌.

 • چطور رمز یکبار مصرف صوتی، بازیابی رمزعبور را انجام می‌دهد؟ با وارد کردن تلفن تماس ثبت شده در حساب کاربری، کد امنیتی به صورت تماس تلفنی در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.
 • ثبت نام و عضویت:

  بلافاصله بعد از پرکردن فرم اطلاعاتی توسط کاربر جدید الورود، نیاز است که مشخص شود شماره تماس وارد شده در فرم متعلق به کاربر اصلی است یا خیر. بنابراین سیستم یک کد امنیتی مختص آن شماره تلفن تولید کرده، با کاربر تماس گرفته و کد را در اختیار او قرار می‌دهد.

در این‌صورت کاربر موظف است کد مربوطه را در کادر مد‌نظر وارد کند که در این حالت، اگر کد وارد شده به سیستم امنیتی صحیح باشد، هویت فرد تایید شده و وی می‌تواند به عنوان کاربر شروع به فعالیت کند.

نتیجه گیری

رمز یکبار مصرف صوتی، یک کد امنیتی با ارقام و کاراکتر‌های مختلف، جهت احراز هویت کاربران سامانه‌ها و ایجاد امنیت برای حساب‌های کاربری موجود در آن‌ها است و از آن می‌توان در شرکت های متعدد برای ایجاد امنیت هر‌چه بیشتر، استفاده کرد.

امیدواریم این مقاله مفید واقع شود. شما عزیزان می‌توانید نظرات خود را در قسمت پایین صفحه درج کنید تا همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی نظرات شما باشند.

Share this story:

Write a comment