Select Sidearea

Populate the sidearea with useful widgets. It’s simple to add images, categories, latest post, social media icon links, tag clouds, and more.

انواع فرمت های صوتی چیست و چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

انواع فرمت های صوتی چیست و چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

انواع فرمت های صوتی چیست و چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

آشنایی هر چه بیشتر با فرمت های صوتی، مجموعه فراوانی از کاربرد ها را در اختیار همه کاربران تلفن های هوشمند قرار می دهد. در دهه اخیر که فرمت های صوتی به تغییرات و تحولات گسترده ای دچار گشتند، اهمیت این شناخت و آشنایی را دو چندان کرده است.  همین تغییرات باعث شده که امروزه فرمت های صوتی، با سایز و تایپ های مختلف برای ما در دسترس باشند.

هر یک از شما روزانه حداقل با یکی از فرمت های MP3، AAC، FLAS، OGG و… سر و کار دارید. مسئله حائز اهمیت در این حیطه، ارائه یک صوت با کمترین میزان از حجم و بهینه ترین کیفیت است. گستردگی این موضوع و کاربرد های بی شمار فرمت های صوتی در زندگی روزمره، دلیل اصلی انتخاب این عنوان برای مقاله امروز ماست. اگر شما هم به اندازه من مشتاق شناخت بیشتر انواع فرمت های صوتی هستید، در ادامه همراه من باشید.

معرفی فرمت های صوتی

معرفی انواع فرمت های صوتی

معرفی انواع فرمت های صوتی

در حالت کلی فرمت های صوتی در سه دسته کلی قرار می گیرند. این موارد عبارت اند از:

  1. فرمت صوتی فشرده نشده
  2. فرمت های صوتی فشرده شده بدون اتلاف
  3. فرمت صوتی فشرده شده با اتلاف

در ادامه مطلب هر یک را با جزئیات بیشتری به شما معرفی خواهیم نمود.

فرمت صوتی فشرده نشده یا همان فرمت RAW

از میان انواع فرمت های صوتی، این فرمت صوتی شامل امواج ضبط شده ای است که عاری از هر گونه دستکاری و ادیت، به فرمت دیجیتال قابل درک برای کامپیوتر تبدیل می گردند. با توجه به همین موضوع، فرمت صوتی RAW حجم ذخیره سازی بالایی داشته و در عین حال، حداکثر امکانات تدوین را در اختیار شما می گذارد. به عبارتی به ازای هر دقیقه صدا، تقریبا 32 مگابایت.

فرمت صوتی فشرده نشده

فرمت صوتی فشرده نشده یا همان فرمت RAW

فرمت PCM

فرمت PCM  که همان خلاصه شده Pulse-Code Modulation  می باشد؛ نوعی فایل دیجیتالی RAW می باشد که از سیگنال های آنالوگ صوت برگرفته شده است. در این نوع از فرمت های صوتی، طبق الگوریتمی خاص و به وسیله میکروفن، دیتا خام صوت به بیت دیجیتال تبدیل می گردد. علاوه بر این، اصول عملکرد فرمت صوتی PCM مبتنی بر دو اصل Bit depth و Sampling rate می باشد.

فرمت صوتی Pulse-Code Modulation

فرمت PCM

فرمت صوتی فشرده شده بدون اتلاف یا همان Lossless

از دیگر انواع فرمت های صوتی که می توان به آن اشاره نمود، فرمت صوتی فشرده شده و بدون اتلاف است که با عنوان انگلیسی Lossless شناخته می شود. اگر به دنبال  کیفیت بهتری از صدا برای گوش دادن به جذاب ترین موسیقی های روز هستید، پیشنهاد ما به شما همین فرمت صوتی است. البته به یاد داشته باشید که با استفاده از این فرمت، نسبت به فرمت صوتی فشرده شده با اتلاف، حجم فایل های 2 الی 5 برابر بیشتر خواهید داشت.

فرمت صوتی FLAC

فرمت صوتی FLAC زیرمجموعه ای از فرمت های صوتی Lossless  بوده که در سال  2001به همگان معرفی شد.  در حال حاضر نیز به عنوان محبوب ترین فرمت صوتی فشرده شده و بی اتلاف شناخته شده است. علاقه مندان پروپاقرص عرصه موسیقی، استفاده از فرمت FLAC را تجربه بهترین کیفیت در موسیقی می دانند.

فرمت صوتی فشرده شده

فرمت صوتی فشرده شده با اتلاف

فرمت صوتی فشرده شده با اتلاف

از فرمت های صوتی دیگر، فرمت صوتی فشرده شده با اتلاف می باشد که به هنگام فشرده سازی، بخشی از حجم دیتا را از دست می دهد. به عبارتی با کاهش اندازه و گاهی کیفیت فایل، عرضه و پخش را برای کاربران تسهیل می کند.

فرمت صوتی MP3

صحبت از انواع فرمت های صوتی، کلمه MP3  را در ذهن هر یک از ما تداعی می کند. محبوب ترین و شناخته شده ترین فرمت صوتی در جهان است که در سال 1993  به همگان معرفی شد. حتی با معرفی فرمت های صوتی جدید تر بعد از آن، هیچ یک محبوبیت MP3 را برای خود کسب نکردند.

 

با سامانه پیامک صوتی وی پیام بیشتر آشنا شوید.

Share this story:

Write a comment